UTF-8 BOM (Byte Order Mark) Nedir?

Aslında çok ciddi sorunlara yol açan UTF-8 BOM (Byte Order Mark) nedense birçok kişi tarafından bilinmiyor. Fakat o kadar ciddi bir durum ki sitenizin tüm karakterlerinizin bozulmasına veya sitenin tamamen çökmesine (görüntülenmemesine) neden olabiliyor.

BOM UTF-8 ile birlikte ortaya çıkmış olup dosyanın UTF-8 olduğunu gösteren bir işarettir. Bir dosyanın yapısını yazı düzenleyicinizde UTF-8′e çevirirseniz bu işaret kendiliğinden dosyanın en başına eklenir. Peki nasıl bir şeydir bu BOM işareti derseniz şudur: 

Sebep Olduğu Problemler

Öncelikle başlık (header) meselesi sorunudur. Tarayıcıda ilk görüntülenmesi gerekenler başlıklardır. Fakat bu kod sayfanın en başına eklendikleri için başlıklardan önce görüntülenirler ki bu durumda bir hata mesajıyla karşılarsınız.
“Warning: Cannot modify header information – headers already sent by …”

Diğer bir sorun internet explorer’da kodu görmeseniz bile bir satırlık bir alan işgal eder ve siteniz üstten bir satır aşağıya iner. Dilediğiniz kadar css ile sıfırlamaya çalışsanızda yukarıdaki boşluğu bunu başaramazsınız çünkü orada BOM vardır.

Sayfanızda Türkçe karakterlerin tamamen bozuk görünmesine neden olabilir.

Çözüm

Çözüm oldukça basit. Dosyanızı UTF-8′e çevirirken yazı düzenleyicinizde BOM olmadan UTF-8 seçeneğini seçmelisiniz. Malesef bunu yapmak için direk kodları silemiyoruz çünkü yazı düzenleyiciler bu karakterleri görmüyor. Biz dosyanın dil yapısını değiştirerek bu işaretten kurtulacağız. En çok kullanılan iki düzenleyici olan Notepad2 ve Notepad++ yazılımlarında nasıl bu işaretten kurtulabileceğinizi anlatalım.

Notepad++ (Benim Tercihim)
Notepad++ programında Format altında BOM olmadan UTF-8 (UTF-8 without BOM)’u seçerek sorunu giderebilirsiniz.

utf-8 without BOM

Not 1: Mevcut bir dosya ANSI formatında ve Türkçe karakter içeriyorsa onu dönüştürmek için Dönüştür (UTF-8 Without BOM) seçeneğini seçerseniz karakterleriniz bozulmadan BOM’suz UTF-8 formatında kodlamaya geçebilirsiniz.

Not 2: Türkçe karakterli dosyayı dönüştürmenin uzun yolu ise şu şekildedir. Önce Ctrl+A ile tüm yazıyı seçip Kes’in. Ardından dosyanın formatını resimlerdeki gibi değiştiri. Sonra kestiklerinizi tekrar yapıştırın ve dosyanızı kaydedin.

Notepad2
Notepad2 programında ise File->Encoding altında sadece UTF-8 olan seçeneği seçerek sorunu çözebilirsiniz.

Kaynak : yakuter.com

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

1 comments On UTF-8 BOM (Byte Order Mark) Nedir?

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.