Php isset() ve empty() fonksiyonları arasındaki fark

Php fonksiyonlarından isset ve empty fonksiyonları her ne kadar birbirine benziyormuş gibi görünse de aslında aralarında çok önemli bir fark vardır.

isset fonksiyonu kendisine belirtilen bir degişkenin var olup olmadığını kontrol ederken empty fonksiyonu ise kendisine verilen bir değişkenin içeriğinin boş olup olmadığına bakar.

Her ne kadar aynı işi yapıyolar gibi algılansa da arasındaki fark budur. Aşağıda birer örnekle açıklayalım.

isset fonksiyonuna örnek:

evet bu kod parçacığını çalıştıracak olursanız ekranınızda else kısmı dönecektir. çünkü php scriptimizde $degisken adlı bir değişken yok çünkü. if koşulundan önce bir $değişken tanımlarsanız if kısmı döncektir.

empty fonksiyonuna örnek:

Bu kod parçaçığı çalıştırıldığında ise empty fonksiyonu $degisken adli değişkenin var olup olmadığıyla ilgilenmiyor sadece o değişkenin içeriğinin dolu ya da boş olduğuna bakıyor. Bu durumda yukarıdaki kod parçacığı çalıştırıldığında ekrana $degisken içeriği boş çıktısını verecektir.

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.