Kod renklendiriciler

Sizinde belki başınıza gelmiştir. WordPress’de birşeyler yazıyorsunuz, mesela, ufak bir kod örneği.. O arada doğal olarak kod yazmanız gerekiyor, ama o da ne.! Kodları sankı normal sayfamızda yazı yazıyor gibi değilde html sayfamızda deneme yapıyoruz gibi derledi tarayıcımız.. Ee oldu mu şimdi..?Bunun çözümü olarak ya textarea içersine yazacaksınız kodu, o textarea’yı renklendirirsiniz falan, göze hoş gelmesi için, yada daha düzenli, tertipli, göze hoş gelmesini istiyorsanız hazır olan kod renklendiricilerden birini kullanmalısınız.
Burada sizin için 3-5 tane örnek eklenti gösteriyorum. Dilediğinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kod renklendiriciler (code highlighters) kod yazarken en büyük yardımcılarımızdır. Eğer yazdığınız kodların düzenli, tertipli, temiz ve hoş görünmesini istiyorsanız aşağıda listelediğim 5 tane kod renklendiricisinden birini mutlaka kullanmalısınız.

1. syntaxhighlighter
syntaxhighlighter %100 Javascript kullanılarak oluşturulmuş bir renklendiricidir. syntaxhighlighter ile tüm kodları renklendirebilirsiniz.

2. quick highlighter
quick highlighter ile html, php, javascript kodlarını renklendirebilirsiniz.

3. fv code highlighter
frank verhoeven tarafından üretilen bu renklendirici dreamweaver kullanıcılarına pek de yabancı gelmeyecek kod renklendirmesi yapıyor.

4. highlight.js
highlight.js tam otomatik çalışıyor. Sitenizdeki (blog, forum ya da başka bir site) kodu buluyor, dilini kendi tespit ediyor ve renklendiriyor.

Ben bunlar arasından 1.yi kullandım ve onu zaten değişik sitelerde de görüyordum göze hoş gelen stilleri var, ve kullanışlı bence. Siz artık hangisini uygun görürseniz kendınıze kullanırsınız.
Kolay gelsin 🙂

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.