İlk Görsel @İnternet

İnternette şu anda sayısını bilmediğimiz kadar görsel varken, ilk görselin ne zaman, kim tarafından ve hatta ne olduğunu hiç merak etmişmiydiniz? Açıkçası benim hiç aklıma gelmemişti bu resmi görene kadar, gördükten sonra da böyle bir resimle karşılaştığım içinde şaşırmadım değil.

"Les Horribles Cernettes" dizisinin afişi internetteki ilk görsel olarak tarihe geçmiş.

Bu görsel, internet tarihinde ilk yüklenen görsel olarak tarihe geçmiş. Görsel Les Horribles Cernettes adlı televizyon dizisinin tanıtımı için hazırlanmış ve internetin de mucidi olan Tim Berners-Lee tarafından internete aktarılmış.

Görselin yüklendiği yer ise CERN’de hazırlanan bir internet sitesi. Yüklenirken müzikallerin tanıtımını yapma amacı güdülmüş ama o senelerde kaç kişiye ulaşmayı düşündüler bilemiyorum artık.

Fotoğrafın bulunduğu Mac bilgisayar ise 1998 yılında emekliye ayrıldığından görselin orijinal halini bulmak da imkansıza dönüşmüş.

İşin daha ilginç tarafı ise bu görselin internet ortamında görülme sayısı muhtemelen ofiste yer alan gerçek halinden daha az kişi tarafından görülebilmiş olmasıdır.

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

1 comments On İlk Görsel @İnternet

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.