Gene bir sikayet, gene basrolde ben ve garsonlar @AltunizadeBagPastanesi

Beni bilen bilir, saçma olaylara karşı ve işini düzgün yapmayanlara olan tahammülüm oldukça azdır. Bu konuda beni en çok sinir eden insanların başında da müşteriyle birebir ilişkiye giren müşteri danışmanları ve garsonlar geliyor.

Tamam belki yaptıkları iş gereği fazlasıyla yorulup, gün içinde yüzlerce insan türüyle karşılaştığı için hep gergin ve dolayısıyla hata yapmaya yatkın oluyorlardır, bu işin diğer kısmı ama bana düzgün hizmet etmesini engelleyen kısmı mı bunu bilemem.
Neyse ben bu yazının konusuna hatta direk olarak şikayetin yaşandığı olaya geçeyim.

Bilirsiniz yaptığım meslek dolayısıyla iş için görüştüğüm kişilere yardımcı olabilmem için internet bağlantısı bulunan bir yer gerekiyor. Hal böyle olunca ve akşam vakti görüşeceğim insanlar olunca hem bana yakınlığı hemde sakin olacağını düşündüğümden dolayı Altunizade’de bulunan Bağ Pastanesini seçtim ve saat 19:30-19:45 arası bu mekana giriş yaptım.

Gelecek olan kişileri daha rahat karşılayabilmek için ön bahçelerine oturdum ve oturmadan önce de bir nescafe söyledim ve beklemeye başladım. Ben nescafemi içerken beklediğim kişiler geldi ve bende orada bulunan garsona üst katta yer olup olmadığını sordum, var cevabını alınca da onları karşılayıp üst kata çıkmak için tekrardan içeri girdim. İ. isimli garsona yukarıya nereden çıkabileceğimi sordum ve yolu gösterdi bizde bir üst kata çıktık. Yukarı çıktığımızda bizi karşılayan garsona yakınında priz olan bir masa sorduk ve istediğimiz turde masayı teras katında daha rahat bulabileceğimizi söyledi, bizde teras katına doğru devam ettik. Ve garsonun bize ilk gösterdiği yere oturmaya niyetlenirken prizin dolu olduğunu söyledi ve bize gösterdiği ikinci yere oturduk. 2 dakika sonra garson sipariş almaya geldi fakat ben kısa sure önce nescafe içtiğimden dolayı, misafirlerim de birisi lavaboda olduğu için diğeri gelince birşey söyleyeceğini söyledi ve garson yanımızdan ayrıldı. 5 dakika kadar sonra diğer arkadaş gelip laptopu açtığımızda şifreyi sorabilmek için ne bulunduğumuz katta ne de bir alt katta garson bulabildim. Bizim o katta olduğumuzu bilen 2 garson (bizi yönlendiren ve sipariş için gelen ve hatta bize masa bulan) varken ilgilenmek için kimsenin olmaması yakışmayan bir manzaraydı.

Biz garsonu beklemeye başlarken İ. İsimli garson geldi ve bizde wireless şifresini ona sorduk. Söyledi fakat her kat için ayrı olduğu da belirtti. Ve bizi oraya özellikle yönlendiren kaç tane garson varken “Temizlik yapacağımız için aşağıya geçer misiniz?” sorusu tam oldu. Hayır madem temizlik olacak bizi oraya neden yönlendirirsin, madem yönlendiriyorsun dalga geçer gibi 3. farklı yere gitmemizi istemek ne? Benim ve yanımdakilerin ortak anladığı “zaten birşey de içmiyorsun, seninle ilgilenmiyoruz da, hadi sen kalk artık !”

Böyle terbiyesizce birşey olabilir mi ya!?

Tek olsam katiyen inmezdim fakat yanımda birileri de olunca uzatmak istemeden ineyim dedim ama genede yanımdakilere isterseniz oturabiliriz diye de teklifte bulundum. Onlarda inelim zaten resmen kovuyorlar diyince sinirimi az daha arttırıp neyse diyip aşağı doğru yürümeye devam ettim. O sırada arkadan hala haksız olduğu halde birşeyler söylemeye ve kusura bakma vs. demeye çalışan İ. isimli kişiye, “zaten haksızsın şu durumda, hala devam etme, sinirim artıyor” dedim ve devam ettim.

İlk oturmak istediğimiz kata tekrar gelip nereye oturabiliriz diye bakınırken yardımcı olacak garson bulamayıp, şef olduğunu sandığım M. isimli kişiye prize yakın olan bir masa istediğimi söyledim, ilk geldiğimizde terasta daha rahat edersiniz lafına karşı her masada zaten priz var cevabını aldım ve her masada priz var demesine rağmen anca 2-3 dakika gezindikten sonra bize bir yer bulabildi. Neyse oturduktan sonra wireless şifresini istedim ve 3 tane olmasına rağmen ve bunların hepsi her kata ait olmasına rağmen girin deyip durdu, yukarıda farklı olduğunu söylediklerini söyledim ve hayır hepsi aynı siz birine girin cevabı aldım ve neden sinirlisiniz diye bir soru geldi ve kısaca anlattım.

Otururken çok geçmeden yukarıdaki garson yanına geldi ve ne konuştuklarını bilmiyorum fakat sonrasında M. isimli kişi yanıma tekrardan geldi ve aynı konuşmalar tekrardan geçti. Bana başka bir yerde mi sinir olduğumu, İ. isimli garsonun konuşma tarzına mı sinir olduğumu vs. sordu ve bende yapılanı, yani beni önce oraya yönlendirip sonra sipariş alınmaya gelinip, sonra da orada oturduğumu bile bile temizlik var diye aşağı göndermek istemelerine sinir olduğumu söyledim. Sonra konuşma devam ederken yanımızda bulunan İ. isimli garson birden çekti gitti ve ben M. isimli kişiye bu hareketinde yanlış ve sinir bozucu olduğunu, madem çekip gidecek baştan beri bizi dinlememesi gerektiğini, madem dinleyecek çekip gitmemesi gerektiğini söyledim.

Neyse bir akşamımız daha sinir olarak başladı bu şekilde.

Asıl benim takıldığım ve sormak istediğim olay şu ;
Bir yerin açılış – kapanış saatleri belli olduğu gibi temizlik saatleri de bellidir ve eğer orada kimse yoksa temizlik başlanır. Eğer sen oraya birini yönlendirmişsen ve temizlik var diyip tekrar aşağı indirmek istersen bu normal bir davranış değildir. Ben orada bu davranıştan sonra istenmediğimi anlarım. Sizce bu anlayışımda yada olayda bana yapılanlar doğru mudur ? Ben mi haksızım yada anlayışımda mı terslik var ? Bu adamların benim orada olduğumu ve beni yönlendirdiklerini bile bile beni oradan gönderme olaylarında haklı oldukları bir taraf var mıdır ? Ben bunları merak ediyorum. Gerçekten ben mi bir anda sinir olduğum için fazla tepki verdim, yoksa yapılan mı hatalı ?

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.