Gene ben, gene sorunlar, gene şikayet.

Bir işim rast gitse şaşacağım artık. Gold Bilgisayardan aldığım ufak bir ürünü koskoca Yurtiçi kargo, Sancaktepe dağıtım merkezinden Ataşehir’e 3 günde anca getirebilecek, o da daha kesin bile değil. Hadi ilk gün tamam, alıştık ona ulaştıramıyorlar. E bare ikinci gün ulaştır. Ama yoook, illa aptal bir elemanı çıkıp (zaten şikayetimizi yaptık bakalım ne olacak) işi bok edecek. Bu sefer de telefonda müşteri hizmetlerindeki arkadaşın dediği gibi kargoyu yoğunluktan dolayı (!) barkodunu okutunca yanlış yere göndermiş. Hayır barkodu yanlış nasıl okutabiliyorsun buna hayret ediyorum, böyle birşey zaten yok. Anca sen yanlış yere gönderirsin ve bu da kullanıcı / personel hatasıdır ki telafi etmek sana kalmıştır, senin sorumluluğundadır. Pişkin bir şekilde diğer gün ulaşır, ama saat veremiyoruz akşam ulaşabilir demek yüzsüzlüktür, yavşaklıktır adeta.

Ben daha bir sürü şey demek isterdim ama bu insanlarla uğraşmaktan ben bıktım, onlar hata yapmaktan bıkmadı. Bu yüzden ne internetten sipariş verebiliyoruz rahatça artık ne de başka birşey alıyoruz.

Kargonun detayı burada, Sancaktepe dağıtım merkezinden aptal elemanın hatası yüzünden Ataşehir – Orkide şubesine geliyor, buradan tekrardan Ataşehir – Erengazi şubesine gitmesi için gene Sancaktepe’ye gidiyor ve tekrardan Ataşehir’e bana teslim etmeye getirecekler. Aynı yer içinde dönen kargom beceriksizler yüzünden bana ulaşamıyor. Yaptığınız işe azıcık dikkat edin. Ve hatanızı da gideremeyecek kadar aciz olmayın.

1003Kargo

 

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.