Fifa16’da büyük süpriz ! Kadın futbolcular geliyor.

Yıllardır klasikleşen Fifa mı Pes mi ? sorusuna en muhteşem cevabı iki senedir Fifa muhteşem bir şekilde veriyor, ve neredeyse Pes’in adı bile anılmıyor. Bu sene de şu anda ortaya attığı yenilikle, bir kaç adım daha öne geçmesini bildiler.

EA Sports bu yıl çıkaracağı Fifa16 da herkesin bildiği ama ülkemizde çoğu kişinin pek önemsemediğini düşündüğüm kadın futbolunu oyuna sokmaya başladılar. Hemde herkesin beklediği offical trailer‘le “We are in the game” sloganıyla bir anda bunu patlattılar.

Ülkemizde bu kadın futbolu pek ortalıkta olmasa bile FIFA ve UEFA başta olmak üzere Premier League, Bundesliga, MLS gibi yerel liglerde kadın futboluna daha fazla önem veriyor artık ve Fifa’da bunu bir kaç adım daha öne geçmek için muhteşem bir zamanlamayla kullanmış.

He tabi bir anda bütün liglerde olmayacak bu kadın futbolu, çünkü şu anda o kadar detaylı bir veri yok bununla ilgili, o kadar takım bulunmamakta. Ama EA Sports bunu, şu anda sadece milli takım seviyesinde önde gelen 12 takımla, yani ABD, Fransa, İsveç, İngiltere, Brezilya, Kanada, Avustralya, İspanya, Çin, İtalya ve Meksika takımlarını getirerek başlatmış. Bu takımlarla dostluk maçı, Match Day müsabakaları ve offline turnuvalar düzenlemek mümkün. Fakat erkek takımlarıyla karşılıklı oynayamıyorlar, bu yüzden de Ultimate Team modunda da kadın oyuncuları görmemiz şu anlık zor.

Son dünya kupası finalini ABD ile oynayan ve şampiyon olan Japonya milli takımı da diğer senelerde olduğu gibi bu ülkenin futbol fedarasyonunun konami ile olan anlaşması sebebiyle Fifa16’da da bulunmuyor. Onlar için kötü bir haber fakat anlaşma anlaşmadır.

Futbolu ve oyunu daha da güzelleştireceğine inandığım bu özelliği, bu futbol takımlarını büyük bir iştahla beklediğimi belirtmeliyim. Gelsin de PS4’de bayanlarla yenelim birbirimizi artık 🙂

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.