AeroMobil 3.0 – Uçan araba çalışmaları

Ben dahil çoğumuzun bu yazıdan önce AeroMobil isminden haberi olmadığı bir gerçek. Hatta geliştirilmeye başlanması, ilk protipinin ortaya çıkması 1990-94 yılları arasında dersek, bu kadar teknoloji içinde nasıl bu kadar cahil kaldık diye şaşırabiliriz.

Hepimiz birilerinin uçan araba üreteceğini, bununla ilgili çalıştığını düşünüyoruz, hatta bazılarımız “ağğbiii onlar üretilmiştir de bize daha satmazlar” türünden boş muhabbetlere maruz kalmışızdır veya bizzat kendimiz yapmışızdır.

Bende bu prototiplerden 3.0 versiyonunu uçarken (evet yanlış duymadınız uçarken), 300 metreden düştüğünü okuduğum haberden sonra bir araştırayım dedim ve tarihi görünce kendimden baya utandım. Hemde bir otomobil firmasında çalışırken bunun hakkında en ufak fikrim olmaması, arabayla ilgim olmasa bile birazcık ayıp kaçtı.

Stefan Klein tarafından Slovakya’da üretilen ilk prototip, 1990-94 yılları arasında çalışmaları sürdürülen AeroMobil 1.0 tam olarak şu şekildeydi;

Aeromobil 1.0

 

Sonrasında üretilen AeroMobil 2.0 ise 1995 yılından 2010 yılına kadar, yani tam olarak 15 senelik bir çalışmaymış ve şekil olarak şu anki haline biraz daha benziyor.

Aeromobil 2.0

 

 

AeroMobil 2.0‘dan sonra uçmaya daha hazır olan bu prototip araç AeroMobil 2.5 versiyonuyla yeryüzünden ilk ayrılışını resmi olarak yapıyor. Bu model üzerindeki çalışmalar 3 sene, yani 2010 yılından 2013 yılına kadar sürüyor.

Aeromobil 2.5

 

Ve son olarak 2014 yılından beri üzerinde çalışılan, son prototip olan AeroMobil 3.0 hem görünüş olarak, hemde performans olarak diğerlerinin çok üzerinde bir noktada bulunuyor.

AeroMobil 3.0

 

Ve AeroMobil 3.0 resmi videosunda şu şekilde tanıtılıyor. İzlerken insan etkilenmiyor değil.

 

Slovakya’da test uçuşlarını yapan, bu muhteşem aracın sahibi, yaratıcısı Stefan Klein‘e bu yolda sonsuz başarılar ve sabır diliyorum çünkü bu araç ile ilgili beklentiler tahmin edilebileceği gibi hiçte ufak değil. Yaklaşık 25 senede bu muhteşem icadı bu noktaya getirdiler, gelişen teknolojile beraber kaç senede bizlere kadar gelecek, bunu büyük bir merak ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

AeroMobil ile daha detaylı bilgi almak için resmi sitesi : http://www.aeromobil.com/

 

Genel olarak web üzerine yoğunlaşan, gaza gelmek için müzik dinleyen, amatör olarak resim çekmeye çalışan, bir yandan özel bir şirkette çalışıp, diğer yandan da okumaya devam eden sıradan bir ölümlü. He bide buraların sahibi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.